Henri Aunin

[EST] Privaatsuse ja turvalisuse juhend algajatele

Please note: this blog post is written in Estonian and may be meant for an Estonian audience.

Tere tulemast 21. sajandi digitaal ajastusse. Andmed on väärtuslikumad kui raha ning iga tehnoloogiafirma üritab kõige detailsema profiili teha, et pärast maha müüa andmeid reklaamibüroodele.

Esimene artikkel eesti keeles, vabandan halbade sõnastuste või vigade eest.

Kuna sul on õigus kaitsta oma privaatsust, olen koostanud ühe lühida artikkli privaatsus-sõbralik teenuste kohta. Lingid ei sisalda affiliate asju, kui soovid annetada, siis külasta seda saiti.

Lisan iga sektsiooni juurde mida peaks vältima, alternatiivid ning üldist informatsiooni teema kohta.

Tarkvara #

VPN teenused #

Virtuaal privaatvõrk (VPN) ei ole anonüümne! On levinud müüt, et VPN'i kasutamine teeb sind anonüümseks. Kui ühendad VPN’iga, siis see ühendus on küll krüpteeritud, aga kusagil peab seda dekrüpteerima ning kõik informatsioon käib läbi nende serverite. Sinna tuleb see sama usalduse faktor sisse. Parema anonüümsuse jaoks on teenuseid näiteks Tor, millest on allpool täpsemalt kirjutaud.

Paljud need firmad väidavad, et nad ei kogu sinust informatsiooni, aga tavainimene ei saa seda otseselt kinnitada. Küll, aga on paar mis on usaldusväärsemad kui teised ning asuvad riikides väljaspool Ameerikat ja Five Eyes. Kõik allpool teenused on auditeeritud.

Tor #

Tor on anonüümne viis kuidas ühendada internetiga ning hidden network’iga. Levinum viis Tori kasutamiseks on Tor Browser (sarnaneb Firefox’iga). Tor pole illegaalne ning selle kasutamine on täiesti eetiline.

Tor ühendab läbi erinevate serverite (Tori sõlmedega) krüpteeritult asukohta ning kasutaja leidmine on seetõttu palju keerulisem. Tor on aeglasem kui tavaline sirvija ning võib olla keelatud veebisaidi või võrgu poolt.

DNS #

(Kuidas muuta DNS Windows’is.)

DNS on internetiteenus, mis tõlgib domeeninimed IP aadressideks. Näiteks tahad külastada veebisaiti mille domeen on “hen.ee”. DNS peab tõlkima selle domeeni IP aadressiks: “135.181.29.137”.

Tavaliselt on DNS’iks internetipakkuja oma ning selletõttu on võimalus internetipakkujal (näiteks Telial) vaatata millistel veebisaitidel käid. Teised DNS’id ei muuda sind nähtamatuks, aga on olemas palju usaldusväärsemaid pakkujaid. DNS’i kaudu on võimalik keelata veebisaitide külastamist.

Krüpto #

Bitcoin ei ole nii privaatne kui arvad. Kõik Bitcoin'i tehingud on avalikud. Monero ei avalikusta tehinguid ning võib kasutada tavaliste tehingute jaoks ka.

Igapäevased tehingud võiksid olla sularahaga. Tean, kui mugav on kasutada pangakaarti ja levitada cashless ühiskonda, aga kahjuks pangakaartid on vähem privaatsemad. Peate ise valima milline sobib kõige paremini.

Operatsioonisüsteem #

Väldi Windows’i ning vali üks nendest Linux’i operatsioonisüsteemidest. Windows 10’t on võimalik natuke privaatsemaks teha kasutades seda programmi: W10Privacy.

PC #

Telefon #

Paroolihaldur #

Paroolihaldur hoiab paroolid krüpteeritud andmebaasis. Isiklikult soovitan kõigile kui kasutad samat parooli. Jälgige sellelt veebisaidilt millised kontod on ohustatud või juba sisse murtud. Kui kasutate samat parooli, peate kohe muutma kõik oma kontode paroolid teistsugusteks. Paroolihaldurid teevad selle lihtsamaks.

Krüpteerimine ja muu #

Sirvija #

Chrome on Google’i poolt omandatud ning sisaldab nende jälitajaid.

Vali Firefox ja lae alla uBlock Origin, HTTPS Everywhere, ClearURL ning LocalCDN. Firefox vajab natuke seadistamist, et veel turvalisemaks teha. Loe rohkem siit (inglise keeles).

Brave Browser on alternatiiv Chrome’ile.

Veebipõhised #

Otsingumootorid #

Väldi Google’i või Bing’i otsingumootoreid.

E-mail #

Ära kasuta GMail’i või Hotmail’i.

E-maili klient #

Paljudel e-mail’i pakkujatel on oma veebipõhine e-maili klient.

Suhtlustarkvara #

Väldi Messenger, Whatsapp, Telegram, Viber või SMS’i.

Tsentraliseeritud suhtlustarkvara #

Tsentraliseeritud suhtlustarkvara esineb kahe vestleja vahel server. Probleemideks on: kõik läheb läbi ühe serveri ning omanik võib muuta reegleid.

Födereeritud suhtlustarkvara #

Födereeritud suhtlustarkvara on erinevate serverite vaheline võrgustik (nagu e-mail). Laseb valida milliste serverite vahel jagada andmeid. Serverite uuendamine on keeruline. Üks populaarne on Matrix’i võrgustik.

P2P-võrk #

P2P puudub tsentraalne infrastruktuur, aga sõnumite saatmiseks peab olema mõlemad kasutajad võrgus.

Sotsiaalmeedia #

Väldi Twitter’it või Facebook’i ning vali siit alternatiiv. Ideaalne oleks võimalikult vähe kasutada sotsiaalmeediat.

Kõik need alternatiivid osalevad sotsiaalmeedia föderatsioonis. See tähendab, et erinevad serverid ja isegi erinevad platvormid võivad omavahel ühenduses olla. Tl;Dr: E-mail, aga avalikum.

On olemas sotsiaalmeedia proxy’d. Saate läbi teise veebisaidiga (mis võib-olla ei jälita) näha näiteks YouTube'i sisu.

Pilv #

Nextcloud on suurepärane alternatiiv Google Drive või Microsoft 365 teenustele. Siin on valik Nextcloud’i pakkujatest, mõned nendest pakuvad tasuta 2-5 GB. Nextcloud’i saab lihtsalt ise host’ida.

Syncthing on lokaalne faili sünkroniseerimis programm.

Tänan lugemast. Loodan, et andis parema vaatepildi privaatsemasse maailma.

by